Podłoga, ale z jakiego materiału?


Podłogi mogą być wykonane z różnych materiałów. Jedne osoby preferują klasyczne drewniane parkiety, inne znacznie lepiej odnajdują się w wnętrzach, gdzie gości kamień czy minimalistyczne płytki. Wybór odpowiedniej podłogi zależy przede wszystkim od upodobań i preferencji. Pamiętajmy jednak, iż podłogę wybiera się na lata. Warto przemyśleć wybór właściwego materiału, zabarwienia i specyfiki - aby później nie żałować podjętej decyzji.
 
Wiele osób zastanawia się nad materiałem na podłogi rozważając przy tym najbardziej popularne tworzywa - drewno, panele, kamień oraz płytki. Drewno do najtańszych materiałów nie należy, ale za to okazuje się bardzo trwałe i estetyczne. Wystarczy je odpowiednio pielęgnować, aby cieszyć się urokiem drewnianych desek podłogowych przez wiele długich lat. Drewno jest co prawda droższe od paneli, ale też służy znacznie dłużej i lepiej się prezentuje. Tego typu parkiet bez problemu można odnowić, poddając podłogę cyklinowaniu. Po takim zabiegu podłoga pięknie się prezentuje, wygląda niemal jak nowa. Kamień wykorzystywany bywa przede wszystkim do przedpokoju i do kuchni. Jest to materiał określany jako zimny i przyznać trzeba, że rzeczywiście jest to materiał dużo bardziej minimalistyczny i modernistyczny niż drewno. Podobnie jak płytki - kamienie są odporne na działanie wilgoci. Dużo lepiej od drewna czy paneli sprawdzają się zatem w łazience.
 
Podłogę warto dobrać do posiadanej aranżacji wnętrza. Można w tym zakresie działać na zasadzie kontrastu (spotykane jest to przede wszystkim w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym), jak i podobieństwa. Wybierając harmonijność należy pomyśleć o połączeniu barwy podłogi z innymi elementami aranżacji. Całość prezentuje się wówczas szczególnie ciekawie i spójnie.
Osoby, które nie mają pojęcia na jaką podłogę się zdecydować, mogą udać się do profesjonalnych salonów sprzedaży, gdzie profesjonaliści doradza optymalne rozwiązanie i pomogą wybrać właściwy materiał na podłogę. Takie osoby doskonale orientują się w aktualnych trendach, wiedzą też, które tworzywa są trwałe i solidne, a które niekoniecznie odpowiednio będą spełniały swoje funkcje. Pamiętajmy, że podłogi wybiera się raz na długi czas i warto w tym zakresie podjąć właściwą decyzję. Jeśli właściwie przygotujemy się do wyboru podłogi, z pewnością nie będziemy żałować podjętej decyzji, a dokonana inwestycja okaże się strzałem w dziesiątkę.